Dzisiaj wybraliśmy się do osiedlowej biblioteki na warsztaty teatralne z panią Martą Turkowską, aktorką Teatru Nowego w Słupsku.
O dwugodzinnych warsztatach możemy przeczytać na Stronie Szkoły w Zakładce Biblioteka:
KLIKNIJ TU: Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE OSIEDLOWEJ
"Przy ul.Hubalczyków 8 na naszym osiedlu mieści
się filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, do której udaliśmy
się 12 listopada na warsztaty teatralne. Uczestnikami tych
warsztatów, prowadzonych przez p. Martę Turkowską - aktorkę Teatru Nowego
w Słupsku- byli uczniowie klasy 3b, wychowankowie p. Mirosławy Skalnej.
Klasa ta uczestniczy w programie od ubiegłego roku. Relację
z ubiegłorocznych szkoleń możecie nadal przeczytać na naszej stronie.
W tym roku warsztaty odbyły się pod hasłem doskonalenia dykcji, emisji
głosu i intencjonalnej gry aktorskiej w oparciu o założenie programu „Czytam
sobie, czytam tobie”, który zakłada cykl czterech spotkań z uczniami,
w trakcie których dzieci będą pracować nad stworzeniem postaci
za pomocą głosu, emocji, prawidłowej wymowy z odpowiednią
interpretacją tekstu.
Na początku p. Marta zaproponowała dzieciom ćwiczenia logopedyczne służące rozgrzaniu aparatu mowy. Dzieci odkryły wkrótce, że ćwiczenia te angażowały do wydajnej pracy wszystkie mięśnie twarzoczaszki, język i podniebienie. Te z pozoru łatwe ćwiczenia zajęły małym adeptom sztuki aktorskiej sporo czasu, jednak przydały się do wykonania kolejnych zadań. Polegały one na wypowiadaniu jednego zdania z różną intencją. Raz należało je wypowiedzieć jako informację, następny uczeń wypowiadał je radośnie, inny z udawanym strachem, jeszcze inny ze zdziwieniem. Każdy uczestnik gry miał za zadanie wypowiedzieć to samo zdanie kilkukrotnie, lecz inaczej. Zabawa głosem bardzo się dzieciom spodobała i każdy chciał chociaż raz usiąść na krzesłach do tej gry przewidzianych.
Kolejne ćwiczenie wdrażało uczniów do wypowiadania zdania (zawsze tego samego) w taki sposób, by brzmiało ono jak wypowiedź różnych postaci scenicznych. Raz było obwieszczeniem herolda, innym razem rozkazem królewskim czy zmartwieniem królewny albo złowieszczą wypowiedzią czarownicy. W ten sposób uczniowie odkryli, jak ważna jest odpowiednia emisja głosu w grze aktorskiej dla wykreowania charakterystycznej na scenie postaci. Przy tej okazji ja i pani Mirka miałyśmy sposobność ocenić możliwości i zaangażowanie naszych uczniów do odgrywania ról. Dla wychowawczyni klasy, pani Skalnej, będzie to szczególnie cenna wiedza, gdyż jej zadaniem jest teraz przypisanie dzieci do poszczególnych ról, ponieważ kolejnym etapem warsztatów będzie nagranie słuchowiska radiowego w oparciu o scenariusz napisany przez aktorkę słupskiego teatru. Tak więc przed nami i uczniami kolejne spotkania zaplanowane na następne tygodnie. Nie wiemy tylko, gdzie one się odbędą. Jeśli na Górnej w filii MBP, to z pewnością będzie to miejsce idealne dla swobodnej pracy twórczej. Biblioteka ta jest bowiem wyposażona w taki sposób, że dzieci mogą się w niej czuć jak w domu. Znajdują się tam miękka sofka i przytulny dywan, idealne do zabawy w teatr. Tak przytulne miejsca do czytania to w bibliotekach już standard.
Zastanawiam się, czy takie wyposażenie miałoby rację bytu w bibliotece szkolnej, która jest jednak miejscem przewidzianym do nauki, gdzie przybywają całe klasy na lekcje angielskiego czy religii lub na zastępstwa. Tego nie wiemy, ale to czas pokaże. Na razie zachęcam Was, drodzy Czytelnicy, do korzystania z bogatych zbiorów książkowych biblioteki przy ulicy Hubalczyków 8. A miłym paniom bibliotekarkom serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i cierpliwość dla małych adeptów "szkoły aktorskiej".
Katarzyna L.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Miły Gościu, miło nam będzie, jeśli zostawisz komentarz. Pamiętaj, aby się podpisać.